„Zła droga” Mikel Santiago

Zła_drogaTytuł: Zła droga
Autor: Mikel Santiago
Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 440

Jedna niewłaściwa decyzja może stać się przyczyną lawiny wydarzeń zmieniającej dotychczasowe życie w koszmar. Gdy Chucks, znany rockman pije drinki z kolegą w barze jest szczęśliwy. Skończył nagrywać krążek, chce uczcić zwieńczenie pracy i oczekiwany sukces. Ten wieczór zmieni wszystko, lecz nie w taki sposób, jak planował. Gdy wraca samochodem do domu jest ciemno, a droga nie jest oświetlona. W pewnej chwili widzi mężczyznę, który wbiega wprost pod koła auta. Wszystko dzieje się w ułamku sekundy, nie pomaga hamowanie, nic nie można zrobić. Gdy Chucks wysiada z samochodu mężczyzna jeszcze żyje i mówi coś po francusku. Słowo, które z początku wydaje się nie mieć sensu. Od tego momentu wszystko idzie w złym kierunku, nie tak jak powinno. Kim był mężczyzna? Jak znalazł się w nocy na nieoświetlonej drodze? Co tak naprawdę się wydarzyło?

Mikel Santiago – karierę literacką rozpoczął pisząc opowiadania i nowele oraz umieszczając je na blogu. Szybko zdobył wiernych czytelników. Jego debiut powieściowy to książka „Ostatnia noc w Tremore Beach”, która przyniosła mu dużą popularność. Swój czas dzieli tak, by starczyło go na pisanie, grę na gitarze oraz programowanie.

Debiutu powieściowego autora nie czytałam i jest to moje pierwsze spotkanie z jego twórczością. Do tego gatunku literackiego długo namawiać mnie nie trzeba tym bardziej, że opis fabuły wydaje się całkiem intrygujący.

Autor rozpoczyna lekturę dynamicznie, od razu potęgując zainteresowanie. Wypadek, który jest czynnikiem zapalnym dalszego rozwoju wydarzeń w gruncie rzeczy zawiera wiele niewiadomych. Każda z nich tworzy niepokojącą całość i sprawia też, że wysuwają się kolejne pytania, na które w pierwszym momencie nie można znaleźć odpowiedzi. Miejsce, w którym rozgrywa się akcja sprawia wrażenie spokojnego, przyjemnego, a ludzie zamieszkujący okolicę wydają się godni zaufania. Sceneria zbyt idealna, skrywająca drugie dno. Przekonuje się o tym Chucks, próbując wyjaśnić sytuację. Z początku zupełnie się nie spodziewałam, w którym kierunku wszystko zmierza. Pisarz zręcznie manewruje między różnymi wątkami, wprowadza chaos i naprowadza na mylne tropy.

„W ciągu niespełna dziesięciu minut spokojny piątkowy ranek zamienił się w koszmar HD, na żywo i w kolorze. I na dodatek to wszystko było łudząco podobne do innego koszmaru high definition sprzed piętnastu lat.” str. 25

Atmosfera pełna jest niedomówień, podejrzeń, co prawda bardziej w pierwszej części książki, niż dalej. Później łatwiej domyślić się przebiegu wydarzeń. Mimo dozy przewidywalności książkę czyta się z uwagą i lekkością. Walorem jest wielowątkowość oraz wplatanie wydarzeń z przeszłości bohaterów, które zmieniają spojrzenie na rozwój sytuacji i mogą wpływać na zmianę punktu widzenia. Co jest prawdą a co urojeniem?

Narratorem opowieści jest Bert Amandale, przyjaciel Chucksa. Co ciekawe jest autorem thrillerów. Z powodu różnych życiowych zawirowań trafia z rodziną do Francji, by tu odnaleźć spokój, do miejsca, które cały ten spokój burzy. Za sprawą wypadku Chucksa, Bert zostaje wciągnięty w jego prywatne śledztwo i stara się pomóc wyjaśnić sytuację, co na szali stawia relacje z najbliższymi. Dzięki takiej narracji opowieść wydaje się realna, przez co też bardziej niepokojąca. Bert i Chucks bardzo dobrze się znają, dlatego też przedstawianie wydarzeń oczami Berta mocniej działa na wyobraźnię.

Wszystko do siebie pasuje: bohaterowie, sceneria, zagadka do rozwiązania. Przeplata się wiele życiowych wątków. Fabuła jest lekko poprowadzona, ale trochę nierówna. Moim zdaniem pierwsza część jest lepsza i bardziej interesująca niż samo zakończenie, ale całość czyta się dobrze i szybo.

Książka „Zła droga” to ciekawy thriller psychologiczny, w którym nie zabrakło realizmu i dobrych kreacji bohaterów. Rozbudowana warstwa psychologiczna, która nie nuży a intryguje oraz wielowątkowość to atuty tej opowieści, tak jak pełna podejrzeń atmosfera i sceneria, w której rozgrywają się wydarzenia.

11 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.