„Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi” Gill Hasson

Jak_sobie_radzić_z_trudnymi_ludźmiTytuł: Jak sobie radzić
z trudnymi ludźmi
Autor: Gill Hasson
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 176

Każdego dnia spotykamy wiele osób w komunikacji miejskiej, na ulicy, w szkole, pracy, sklepie, czy też innym publicznym miejscu. Czasem nawet krótkotrwałe relacje mogą wzbudzić frustrację i popsuć humor na resztę dnia. Jeszcze gorzej, gdy na trudną osobę trafi się w życiu osobistym, czy zawodowym. W takim przypadku często nie bardzo jest możliwość zerwania kontaktu, czy robienia ciągłych uników. Warto zrozumieć, z czego wynikają różne zachowania, niekoniecznie jawnie agresywne, ale równie męczące. Warto też dowiedzieć się więcej na temat możliwych sposobów reakcji, by lepiej w takich sytuacjach sobie poradzić. Nasze samopoczucie zależy od nas i zmiana nastawienia oraz umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach to dobry początek na drodze do czerpania większej radości z życia.

Gill Hasson – nauczycielka, doświadczona trenerka w dziedzinie rozwoju osobistego prowadząca szkolenia i treningi. Jest autorką kilku książek dotyczących tej tematyki.

W życiu każdej osoby zdarzają się kontakty z trudnymi osobami, często niespodziewane, na które nie mamy wpływu. Nie każdy równie dobrze radzi sobie w konfliktowych sytuacjach, chociaż nie da się ich całkiem uniknąć. Można jednak wyćwiczyć pewne zachowania i małymi krokami wzmacniać pewne cechy, które pozwolą mieć większą kontrolę nad zaistniałą sytuacją i poczucie większego sukcesu, zamiast frustracji. Do tego może posłużyć ta książka.

Autorka podzieliła poradnik na trzy główne części. Pierwsza zawiera nieco teorii, która pozwoli lepiej zrozumieć różne zachowania, a zrozumienie może prowadzić do lepszego radzenia sobie z nimi. W tej części przedstawione są też różne typy zachowania trudnych ludzi, które nie zawsze muszą być jawnie agresywne, czy wrogie. W tym miejscu można również przeanalizować własne reakcje na stresujące sytuacje.

„Wzięcie odpowiedzialności za własne reakcje na trudne osoby pomoże ci lepiej sobie z nimi radzić. Dlaczego? Dlatego, że jeżeli bierzesz odpowiedzialność za własne reakcje, to – tak jak ze wszystkim, za co odpowiadasz – przejmujesz nad nimi kontrolę, możesz nimi kierować i na nie wpływać.” str. 34 – 35

W części drugiej autorka zawarła szereg wskazówek dotyczących prawidłowej oceny sytuacji i właściwej reakcji w konfliktowych sytuacjach. Porady te można od razu zastosować w praktyce, by wyćwiczyć różne reakcje, wzmocnić pewność siebie oraz stopniowo zwiększać asertywność. Wskazówki dotyczą jasnego określenia celu, prawidłowego działania i tego, co należy robić a także mówić, ale tez jak nie należy się zachowywać, by niepotrzebnie nie pogorszyć sytuacji.

Trzecia część to sposoby na poradzenie sobie z osobami niemożliwymi do zniesienia, a takie też możemy spotkać.

Książka napisana jest lekko, ciekawie i znajduje się w niej wiele przykładów umożliwiających lepsze zrozumienie tematu. Mieszane uczucia natomiast wzbudza jej objętość. Myślę, że niektóre z problemów można by szerzej omówić, podając więcej praktycznych ćwiczeń, a nie tylko ogólny zarys.

„Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi” to niewielkich rozmiarów poradnik, który pozwala lepiej zrozumieć niektóre zachowania, a tym samym lepiej na nie reagować, mniej się denerwować i mniej zatruwać sobie życie negatywnymi emocjami. Jak autorka trafnie stwierdziła, to nie inni ludzie kształtują nasze emocje tylko robimy to sami. Poradnik nie wyczerpuje tematu, ale może być dobrym początkiem do jego zgłębiania. Do tego bardzo spodobała mi się okładka.

12 Komentarze

  1. Ja za przewodnikami nie przepadam, ale zawsze mówię, że jeśli chociaż jednej osobie pozwolą zmienić podejście do świata i samych siebie na lepsze, to warto dać im szanse.

    Pozdrawiam serdecznie ;)

    • Też myślę, że jeśli komuś mogą pomóc to czemu nie przeczytać. Zazwyczaj czegoś ciekawego można się dowiedzieć.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.