„Most. Tajna operacja przerzutu Żydów” Dariusz Wilczak

MostTytuł: Most. Tajna operacja przerzutu Żydów
Autor: Dariusz Wilczak
Wydawnictwo: Fronda
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 226

Operacja „Most” miała miejsce w latach 1990 – 1992 a jej celem był przerzut Żydów z ZSRR do Izraela poprzez terytorium naszego kraju. Akcja owiana była tajemnicą i brały w niej udział służby specjalne zarówno polskie, jak i izraelskie a koszty pokrywała częściowo firma Art-B założona przez Bogusława Bagsika i Andrzeja Gąsiorowskiego. Szacuje się, że w czasie trwania akcji zostało przerzuconych niecałe sto tysięcy Żydów. Jakie są kulisy tej operacji? Skąd brano pieniądze na jej finansowanie? Jak wygląda życie osób, które zamieszkały w Izraelu?

Dariusz Wilczak – dziennikarz, reportażysta oraz autor między innymi takich książek jak „On Kwaśniewski” (wraz z Grzegorzem Indulskim), czy „Generalissimus”. Współtwórca polskiego wydania „Newsweeka” oraz redaktor naczelny Wydawnictwa Reporterów Fabuła Fraza.

Po książkę sięgnęłam ze względu na jej tematykę i w celu poszerzenia wiedzy. Niewiele do tej pory czytałam na temat operacji „Most” i udziału w niej naszego kraju, chociaż nazwiska założycieli firmy Art-B niejednokrotnie pojawiały się w mediach.

Autor porusza trudny, ale warty poznania temat. W książce przedstawionych zostało szereg informacji o tym, w jaki sposób operacja się rozpoczęła, kto w niej brał udział, w jaki sposób była finansowana i jakie były jej rezultaty. Dariusz Wilczak przedstawił pertraktacje USA, ZSRR Izraela i Polski. Przeprowadził wiele rozmów, które częściowo umieścił w publikacji między innymi z Andrzejem Gąsiorowskim, Bogusławem Bagsikiem, Jerzym Dziewulskim oraz wieloma osobami, które mieszkają w Izraelu i brały udział w operacji. Publikacja zawiera czarno-białe fotografie, fragmenty dokumentów, listów, informacji prasowych oraz na zakończenie dokładne kalendarium wydarzeń, które miały miejsce przed rozpoczęciem aliji. Słowo „alija” jest trudne do przetłumaczenia, ale oznacza drogę Żydów, zarówno w dosłownym znaczeniu, jak i duchowym do ojczyzny, czyli Izraela. Z książki można także wiele dowiedzieć się na temat tego państwa, jego historii oraz mieszkańców. Daje to pełniejszy obraz sytuacji. Nie zabrakło informacji na temat kontrowersyjnego oscylatora ekonomicznego, którego celem było pomnożenie pieniędzy przeznaczonych na operację. Całość wzbudza wiele przemyśleń i pytań.

Najbardziej przemówiły do mnie opowieści ludzi, którzy zdecydowali się na wyjazd do Izraela oraz informacje na temat tego, jak wyglądała i jaka jest obecnie sytuacja imigrantów. Jedna z historii dotyczy Wiery i Andrieja oraz ich dzieci: Anny i Dawida. Ich sytuacja ustabilizowała się, a oni odnaleźli się w nowym miejscu. Nie wszyscy równie dobrze potrafili się przystosować, o czym można się przekonać patrząc na sytuację Gołdy. Dla niektórych osób dużą przeszkodą była już sama nauka języka hebrajskiego, nie każdy też chciał się go uczyć.

„A jednak, mimo że imigranci czuli się coraz lepiej w nowym kraju, to relacje między nimi – czyli olim – a sabra – starymi mieszkańcami, urodzonymi w Izraelu nie należały i nadal nie należą do łatwych.” str. 84

„Most. Tajna operacja przerzutu Żydów” to książka ciekawa i poszerzająca wiedzę. Zawiera szereg informacji pozwalających lepiej zrozumieć niektóre wydarzenia, ich cel oraz skutki. Publikacja przedstawia tematykę w sposób dokładny i obrazowy. Można z niej wynieść wiele informacji, o których warto wiedzieć.

30 Komentarze

  1. Uczyłam się rozszerzonej historii i o starożytnej Grecji czy Rzymie wiem tysiąc razy więcej niż o historii najnowszej Polski i dlatego zawsze chętnie sięgam po książki, które dotyczą trochę nowszych czasów, a ponad to takie tajne akcje, jakie by nie były zawsze są fascynujące.

  2. Pierwszy raz słyszę o tej operacji. O.o No i wychodzi jakich mądrych rzeczy nauczyli mnie w szkole. Książka rzeczywiście ciekawa, ale niekoniecznie po nią sięgnę. Na pewno jednak poczytam trochę na temat tej historii.

  3. Był taki czas, kiedy sięgałam po wiele książek takiej tematyki. Teraz miałam długą przerwę, ale chętnie do tego powrócę i sięgnę po tę publikację :)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.